تاریکخانه ای به نام دارک وب

تاریکخانه ای به نام دارک وب

دارک وب (به انگلیسی: Dark Web) یا وب تاریک به شبکه‌ای گفته می‌شود که در دسترس عموم نبوده و بیشتر برای مقاصد غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ردیابی فعالیت‌های آن و شناسایی افراد در آن دشوار یا غیرممکن است. در این شبکه اطلاعات جامعی نهفته شده که افراد ناشناس آن‌ها را مدیریت می‌کنند، فروشندگان مواد مخدر، هکرها، تروریست‌ها و افراد سودجو غالباً این دسته از افراد را تشکیل می‌دهند. دارک وب بخش کوچکی از وب پنهان است.

پاراگراف فوق، تعریف خلاصه شده و نسبتا کاملی از بخش تاریک و در سایه دنیای وب است. دنیایی که بسیاری از ما به راحتی خود و عزیزان و اطلاعاتمان را در اختیار آن قرار می دهیم و تصورش را نمی کنیم که در اعماق این دریای آرام چه خطرات و کششهای مخوفی غنوده است.

گروه سشات بر این باور است که همواره آگاهی برتر از ناآگاهی و تنها ابزار مطمئن برای رویارویی با ناشناخته هایی از این دست می باشد.

 

دارک وب و دیپ وب

 

دارک وب با تمام اسرار پنهان خود، تنها بخش کوچکی از دیپ وب در جهان مجازی است. دریانوردان می دانند که همواره بخش عظیم و نهفته یک کوه یخ در زیر آبها پنهان است و آنچه به چشم می آید قسمت ناچیز ماجراست. دقیقا چنین موردی درباره جهان مجازی و اینترنتی نیز صادق است.

چیزی که ما غالبا استفاده می کنیم شامل موتورهای جستجو ، ایمیلها ، فیس بوک ، توییتر ، سایتهای خرید و فروش و … است که در اختیار عموم قرار دارد اما دارک وب شامل بخشی مخفی از وب است که در اختیار موتورهای جستجو نیست و با پسورد onion. مشخص می گردد.

دیپ وب دربرگیرنده دارک وب نیز هست و می توان گفت مادر دارک وب محسوب می شود و دارک وب را همچون جنینی در درون خویش جای داده است.

دیپ وب شامل تمام اطلاعات غیرقابل رهگیری همچون وب سایت‌ها ایمیل، دیتابیس‌ها و… می‌شود. اما در مورد دارک وب قضیه تنها در خصوص تفاوت‌های تکنیکی است به این معنا که در این حوزه محصولات و خدماتی ارائه می‌شود که غالب مردم به دنبال آن نیستند و تنها عده معدودی به دنبال آن می‌گردند مثل سایت‌های مواد مخدر.

سایت‌های غیرقانونی در دیپ وب را دارک وب می‌گویند.

 

دارک وب مخفی

نیمه های تاریک در جهان ؛ دارک وب های وطنی

 

وطن هر انسان، جان و جهان اوست و جهان هیچ کسی خارج از او نیست. اما آیا تا کنون به تاریکخانه درون خویش نظر افکنده اید؟

تا چه حد از دارک وب خفته در دیپ وب وجود خودتان آگاهید؟

چه وقتهایی از رفتارهای عجیب و ناگهانی خود که همچون اژدها از غار خاموش درونتان سر برآورده و شما و دیگران را به آتش قهر سوزانده اند، وحشت زده شده اید؟

چه زمانهایی از رفتاری به شدت پشیمان شده اید و صدها بار با خود گفته اید: ” من خودم نبودم موقع انجام این کار … واقعا نمیدونم چی شد که انجامش دادم! نمی دونم کی بود اصلا که اون کار رو کرد … ”

چه کسانی در ما زندگی می کنند که از وجود آنها بیخبریم؟

چه کسی در مرکز فرماندهی وجود ما نشسته و فرمان می راند؟

چرا همیشه کنترل رفتارهایمان در دست خودمان نیست؟

چه کسی می خواهد ما، مسوول جان خویشتن نباشیم؟ و به هزاران حواشی بی ربط مشغول و سرگرم شویم تا عمر بگذرد؟

 

پاسخ به این سوالات را در آینده به شما عزیزان هدیه خواهیم داد.

با سشات همراه باشید.