با صنعت محتوا بیشتر آشنا شویم

با صنعت محتوا بیشتر آشنا شویم

در مقاله های پیشین در مورد محتوا و چیستی آن صحبت گردید و تعریفی از آن در ذهن شکل گرفت. می خواهم از فرصتی که گروه تامین محتوا سشات فراهم کرده استفاده کنم و در رابطه با صنعت محتوا صحبت کنم. اینکه اساسا صنعت محتوا چیست و شامل چه احزایی می باشد.

صنعت محتوا چیست؟

همانطور که قبلا بررسی کردم، یک محتوا شامل انواع متن، ویدیو، موسیقی، صدا، تصویر و عکس، انیمیشن، بازی ویدیویی، کتاب و صدها مواردی است که اطلاعات و تجربه ای را منتقل می کنند. صنعت محتوا و رسانه که به اختصار MCI خوانده می شود و اختصار انگلیسی Media and Content Industry می باشد و مجموعه ای است که این انواع مختلف محتوا را تولید، توزیع و نشر می کند. هدف این صنعت این است تا برای مخاطبان هم تفریح و هم اطلاعات فراهم کند.

در دنیای مدرن که رابطه های قوی تر و دسترسی به محتوا و اطلاعات راحت تر از گذشته شده است این صنعت توانسته جایگاه خود را بالا ببرد و به یکی از قطب های حوزه تجارت تبدیل بشود. این صنعت نیز مانند هر صنعت دیگری دارای اجزایی است که آشنایی با آن ها و انواعشان می تواند خالی از لطف نباشد.

یک مفهوم مهم در صنعت محتوا بحث تولید محتواست. اولین قدم در صنعت محتوا افراد و یا شرکت هایی هستند که انواع محتوا را تولید می کنند. وقتی صحبت از این بخش می شود، شما که مطلبی یک خطی را در توییتر منشر می کنید و یا اینستاگرام خود را با عکسی آپدیت می کنید یک تولید کننده محتوا هستید. در رابطه با اهمیت تولید محتوا در گذشته صحبت شد و در آینده نیز بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

حوزه مهم دیگری در صنعت محتوا بخش هایی هستند که محتوای تولید شده را به دست مخاطبان می رسانند به این معنی که کار توزیع و ارائه محتوا را به عهده دارند. این بخش ها هم مهم هستند زیرا اگر شما قناد باشید و انواع و اقسام شیرینی ها و کیک های خوش طعم را بپزید اگر نتوانید این محصولات را به خریداران معرفی و توزیع کنید در کار خود نا موفق خواهید بود. محتوا نیز همینگونه است. تمامی فعالیت هایی که در زمینه در اختیار قرار دادن محتوای تولید شده به مخاطبش انجام می شود در این حوزه صنعت محتوا قرار می گیرد.

بحث های بازایابی محتوا و استراتژی محتوا هم هستند که در مقالات بعدی به تفصیل به آن ها خواهم پرداخت. در نهایت بیراه نیست که امروزه این شعار رایج شده است که محتوا پادشاه است. امروزه کار با محتوا تخصصی تر شده است و صنعت محتوا توانسته پایاپای صنایع دیگر به جلو حرکت کند.

نویسنده

شاید این گفته از ویرجینیا وولف کفایت کند: گاهی در رویا دیده ام که روز داوری فرا می رسد و فاتحان و وکیلان و دولتمردان بزرگ برای گرفتن پاداش شان می آیند(با تاج ها و رداها و نام هایی که روی ستون های مرمرین حک شده است) و خدا ما را که کتاب به بغل می آییم می بیند، به پترس قدیس رو می کند و می گوید: «نگاه کن! اینها بی نیاز از پاداشند چون خواندن را عاشق بوده اند.»