نشست صمیمی و جشن امضای کتاب با مصطفی مستور

نشست صمیمی و جشن امضای کتاب با مصطفی مستور

دیروز ، جمعه ، پانزدهم دیماه 96 شهر کتاب مشهد ، میزبان مصطفی مستور ، یکی از خوش قلم ترین و دوست داشتنی ترین نویسندگان معاصر ایران بود.
مصطفی مستور ، فارغ التحصیل رشته مهندسی عمران از نیمه های دهه هفتاد هجری شمسی ، با کتاب ” عشق روی پیاده رو ” وارد صحنه ادبیات ایرانی شد و تا کنون کتابهای بسیاری از وی منتشر شده است.
از آن جمله می توان به کتابهای ” روی ماه خداوند را ببوس “، ” استخوان خوک و دستهای جذامی “، ” حکایت عشقی بی‌قاف، بی‌شین، بی‌نقطه “، ” من دانای کل هستم ” و … اشاره نمود.
مستور یکی از معدود داستان نویسانی است که سبک نوشتاری داستان کوتاه را تا کنون برای ارایه محتویات ذهنی خود به مخاطب برگزیده است. هرچند وی در این نشست ، متذکر شد که به زودی نخستین رمان خود را نیز منتشر خواهد ساخت که در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت.
او بر این باور است که زندگی از جمله مفاهیم پیچیده ای است که رفته رفته و با رشد هرچه بیشتر انسان ، بر پیچیدگیهایش افزوده می شود.
رنج باوری وی را در لابلای داستانهای کوتاه و دلنشینش می توان به وفور به تماشا نشست.

 

در اندیشه مصطفی مستور چه می گذرد؟

نویسنده کتاب ” رساله ای درباره نادر فارابی ” ضمن اینکه این کتاب را جزء محبوبترین نوشتارهای خویش می داند در پاسخ به یکی از اهالی کتاب گفت که در اینکه چه بنویسد ، به خواننده فکر نمی کند اما در اینکه چگونه بنویسد ، خواننده را مد نظر قرار می دهد.
وی معتقد است خواننده نباید از خط مشی نویسنده برای خویش ، بت بیافریند و تفکرات وی را بدون چون و چرا بپذیرد. زیرا هر نویسنده در درجه اول یک انسان است با تمام نقاط قوت و ضعف معمول انسانی.
مستور ، در گفتمان خود می خواهد بگوید که اهل قطعیت نیست چرا که منظومه فکری انسان نیز بر قطعیتی استوار نیست و هر لحظه در حال دگرگونی و دگردیسی است.
بنابراین خواننده باید در عین حفظ فردیت خویش ، داستانهای وی را به همان نگاه ساده بی قضاوت خود نویسنده بخواند. و از متن داستان، داستان فردی خویش را بیابد اما به دنبال درمان خویش با کمک یک داستان نباشد. زیرا درمان فردی هرکس ، تنها در شرح وظایف جستجوگری خود اوست.
شایان ذکر است که وجه جاذب قصه ها، عریان سازی دردهای عمیق انسانی است اما در هیچ نوشته و هیچ داستانی ، نسخه درمان درد تمام انسانها را نمی توان یافت.
داستان سفر شخصی هر فرد ، تنها منحصر به خود اوست.
در پایان ، از مجموعه داستانهای کوتاه مصطفی مستور با عنوان ” زیر نور کم ” که شامل تمام داستانها و کتابهای چاپ شده از وی تا کنون در یک مجلد است ، رونمایی شد.
مراسم نشست صمیمی و جشن امضای کتاب مصطفی مستور ، با امضای کتابهای هواداران این نویسنده محبوب ، به پایان رسید.

بخشی از این نشست را در فیلم تهیه شده توسط گروه تامین محتوای سِشات با هم به نظاره بنشینیم.