هیدن ویکی و هیدن هیومن

هیدن ویکی و هیدن هیومن

شما درباره هیدن ویکی چه می دانید؟ امروزه تعداد کاربران اینترنت به حد عجیبی افزایش یافته است و همچنان که دسترسی به بسیاری از تسهیلات و امکانات با استفاده از اینترنت ساده تر و منظمتر شده است اما در کنار آن، ضریب امنیت اطلاعاتی افراد نیز از اهمیت زیادتری برخوردار شده است.
آنچه عموم افراد در مورد دنیای وب می دانند به مراتب ناچیزتر از نادانسته هاست.
دنیای مجازی از جهات بسیاری به دنیای واقعی و روابط مجازی دقیقا برگرفته از روابط شخصی هر یک از ما با خودمان و بالطبع با دیگران است.
وقتی هر یک از ما در درون خویش، دنیایی سیاه، رمزآلود و ناشناخته حمل می کنیم، جای تعجب نیست که در دنیای مجازی نیز با پدیده ای مانند هیدن ویکی یا وب پنهان روبرو شویم.
ترجیحا وب پنهان را به نام “وب پنهانتر” معرفی می کنم. چنان که هر یک از ما دارای طیف متنوع و لایه بندی های تو در تو و پنهانی از عواطف، افکار، امیال و خصایص هستیم که در موقعیتهای گوناگون به منصه ظهور می نشانیم.
گروه سشات در این نوشتار، نگاه نوینی به تولید محتوا و تخریب محتوا در عرصه شبکه دهکده جهانی می پردازد.

هیدن ویکی و نیمه تاریک وجود

هیدن ویکی چیست؟

هیدن ویکی (به انگلیسی: The Hidden Wiki) یا ویکی مخفی یک ویکی مقاوم در برابر سانسور است که به صورت یکی از سرویس‌های تور اداره می‌شود و هر کسی می‌تواند آن را به صورت ناشناس ویرایش کند. صفحهٔ اصلی این ویکی فهرستی از پیوندها به دیگر وب‌گاههایی که از دامنه سطح بالای ساختگی دارای پسوند ‎.onion استفاده می‌کنند را ارائه می‌کند؛ به این وب‌گاه‌ها تنها می‌توان از طریق تور یا یکی از دروازه‌های تور دسترسی داشت. از جمله این وب‌گاه‌ها، می‌توان به وب‌گاه‌هایی در مورد پول‌شویی، قتلهای قراردادی، استخدام برای حملات سایبری، قاچاق مواد شیمیایی، ساخت بمب، فروش مواد مخدر، بارگیری غیرمجاز کتاب‌ها و مقالات در کشورهای دارای قانون حق تکثیر، و اعمال غیرقانونی دیگر اشاره کرد.

 

هیدن هیومن کیست؟

واژه ” هیدن هیومن ” (به انگلیسی: The Hidden Human) را به احتمال قریب به یقین تا کنون کسی به جز نگارنده این نوشتار در کنار هیدن ویکی استفاده نکرده است.
تشابه واژگانی بین انسان پنهانتر و وب پنهانتر مرا بر آن داشت تا رمزگشایی تازه ای از ویژگیهای پنهان در وجود انسان داشته باشم که بی شباهت به ویژگیهای مخوف وب پنهان نیست.
احتمالا داستان دکتر جکیل و آقای هاید را به خاطر داشته باشید. داستان پزشکی نوع دوست و نیکوکار که به جنایتکاری بیرحم و سفاک تغییر شکل می داد.
هیدن و هاید هردو نماد بخشهای پنهان هستند که دور از چشم ما مشغول زندگی می باشند.

هیدن ویکی در وب پنهان

در لایه های زیرین وجودی ما اتفاقات خزنده و خاموشی در جریان است که اگر نسبت به آنها بی توجه بمانیم بدون شک روزی با کوهی از جنایات دست نخورده، غافلگیرمان خواهد نمود.
و به ما خواهد فهماند که جنایت، تنها آنچه در صفحه حوادث روزنامه ها و تیتر رسانه ها می خوانیم و می شنویم، نیست.
جنایتکاران از آنچه در آیینه می بینید، نزدیکترند.
جنایتکارانی کوچک و ذره بینی، در قلمرو پنهان وجود ما مشغول به فعالیت و خلق انواع بیماریهای ذهن و روان، افسردگیها، خشمها، خلافها، فروریختنها، منهدم ساختنها، آرزوی مرگها، روابط مخرب، روابط دردآور، نفرینها، افکار انتقامجویانه، هرزگیها، اعتیاد به هزاران رفتار تکراری کُشنده، نامهربانیها، بیرحمیها، نفاقها و حتی میل به خودکشی و آسیب به خود و دیگران هستند.
هولناک بود. اینطور نیست؟

اما نگران نباشید. آگاهی ، بهترین سلاح عبور از تمام لایه های پنهانی است.

ممکن است خوانندگان عزیزی خود را مبرا از این گفتار بدانند و به انکار یا سرزنش بپردازند اما سهم بیدار وجدان، بدون شک به سادگی از این تلنگر نخواهد گذشت.

ما مصمم هستیم این موضوع را با شما گرامیان ادامه دهیم.
نگاه خود را از ما دریغ ندارید و با سشات همراه بمانید.