ویدئو چیست

ویدئو چیست

روياي تصوير ويديو (الكترونيك)، در سال ۱۹۰۸ ميلادي در ذهنAlan Archibald Campbel Swinton شكل گرفت.

۲۵ سال طول كشيد تا اين رويا، به عنوان نخستين سيستم عكس برداري الكترونيك جهان، به واقعيت تبديل شود. اين سيستم، دوربيني كاملا الكترونيك بود كه ۲۵ تصوير در ثانيه را از طريق يك كابل ارسال ميكرد. هنوز تصويري ضبط نميشد و دوربين، تنها به عنوان واسط هاي آن را به صورت “زنده” (Live) پخش ميكرد. سرانجام در چند دهه ي  گذشته، دگرگوني هاي ديگري صورت گرفت و دوربين هاي ويديو از سياه و سفيد به رنگي، از تيوپ بهCCD، از آنالوگ به ديجيتال، ازInterlace به Progressive ، و ازSDبه HD تغيير يافتند. 
درحال حاضر، باوجود پيچيدگي تجهيزات و مواد خام و امكان تصويربرداري در همه ي شرايط، ويديو به رسانه اي مهم در تلويزيون، سينما، اينترنت و … تبديل شده است.

اما تعریف ویدئو عبارت است از :

ویدیو ضبط کردن الکترونیکی، پردازش، ذخیره سازی، انتقال دادن و نوسازی یک سلسله از تصاویر ثابت برای نشان دادن صحنه ای متحرک است.

همچنین تعریف ویدئو کلیپ به این شرح می باشد :

ویدیو کلیپ، کلیپ ها (تکه های بریده شده) از ویدیو هستند که معمولا قسمتی از ویدیویی بلندتر تشکیل شده اند.

ویدیو کلیپ ها در فرمت دیجیتالی معمولا در اینترنت یافت می شوند که عمده ویدیو کلیپ های جدید در طول سال 2006 بصورت پدیده ای جدید تاثیر بسزایی بر روی اینترنت و دیگر رسانه ها (مدیا) داشت.
ویدیو کلیپ ها دارای موضوعات مختلف از جمله اخبار، وقایع ورزشی، ویدیوهای تاریخی، موزیک ویدیوها، برنامه های تلویزیونی و ترایلر فیلم هاست.
وب ویدیو (ویدیو آنلاین) در شکل کنونی خود نمایانگر همان چیزی است که ما به آن ویدیو کلیپ می گوییم که توسط بسیاری از مردم عادی برروی اینترنت به کمک ویدیو هاستها با پهنای باند زیاد قرار داده شده اند. پیدایش این وب سایت ها هم تاثیر زیادی بر افزایش و پخش ویدیو کلیپ ها داشت. یکی از اولین و بزرگترین این وب سایت ها یوتیوب (YouTube) یا آپارات (Aparat) است.
در حال حاضر افزایش سریع و نفوذ ویدیو کلیپ در میان مردم سبب شده شبکه ها و کانل هایی برای پخش و یا نگهداری ویدیو کلیپ ها بوجود آورد که هم از نظر تبلیغاتی، رساندن مستقیم پیام و سریعتر بودن به نفع بسیاری از شرکت ها می باشد.

موزیک ویدیو (Music Video) چیست؟

موزیک ویدیو یک فیلم کوتاه یا ویدیویی است که دربرگیرنده ی کامل یک قطعه موسیقی است که معمولا سبک پاپ یا راک به همراه آواز می باشد. موزیک ویدیو امروزی (مدرن) بیشتر جنبه تجاری دارد و به منظور افزایش فروش آهنگ های ضبط شده صورت می گیرد. اگرچه تاریخچه ی موزیک ویدیو خیلی قدیمیتر است اما در سالهای 1980 زمانی که ام تی وی (MTV) فرمت آنها را مشخصتر کرد بیشتر مورد توجه قرار گرفتند. کلمه ی موزیک ویدیو از اوایل سالهای 1980 به بعد بطور گسترده مورد استفاده قرار گرفت که قبل از آن با کلمات مختلفی از جمله فیلم تبلیغی، کلیپ تبلیغی یا فیلم کلیپ  نام برده می شد. موزیک ویدیو سبک های مختلفی از تکنیک های فیلم سازی را استفاده می کند که شامل انیمیشن، فیلمبرداری از نمایش زنده، فیلم مستند و یا با نگاهی غیرداستانی و صریح همانند سینما (فیلم) تجربی می باشد. بعضی از موزیک ویدیوها سبکهای متفاوتی مانند انیمیشن و نمایش زنده و ویدیوهای آماده را با هم ترکیب می کنند.

در انتها نیز به تعریف ویدیو هنری (Video Art) می پردازیم :

ویدیو هنری شاخه ای از هنر است که مرتبط با تصاویر (عکس) متحرک که شامل ویدیو و موزیک (موسیقی، آهنگ) است.
به ویدیو هنری، فتو ویدیو یا فتو کلیپ نیز می گویند. فتو کلیپ نام یک برنامه ساده نمایش و تدوین عکس های دیجیتالی است به همین دلیل نام ویدیو هنری را ترجیح می دهیم. همچنین ویدیو هنری نباید با برنامه تلویزیونی و سینمای تجربی اشتباه گرفته شود. ویدیو هنری در سالهای 1960 و 1970 بوجود آمد که هنوز بصورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

نویسنده

مدت زیادی است که در حوزه IT و کامپیوتر فعالیت می کنم. یکی از علایق من فعالیت در حوزه تامین محتواهای تخصصی اینترنتی با رویکرد افزایش فروش است. از ابزارهای متعددی همچون اینفوگرافیک، مولتی مدیا، انیمیشن و موشن گرافیک هم بهره می برم. این قابلیتها باعث شد که یک تیم قوی از دوستانم را گردهم بیارم تا با کمک آنها بتونیم برای شما علاقمندان به افزایش فروش محصولات خود محتوای تخصصی تولید و تنظیم کنیم.