کد GTIN چیست ؟

کد GTIN چیست ؟

GTIN یک خانواده از GS1 در ساختارهای داده جهانی را توصیف می کند که با استفاده از ارقام مختلف و ثابت، می تواند به انواع مختلفی از حاملهای داده، کدی را اختصاص دهد. کد GTIN شناسه کالا برای اطمینان از تقلبی نبودن آن است. در حال حاضر، GTIN به طور انحصاری در داخل بارکدها استفاده می شود، اما می تواند در سایر ابزارهای اطلاعاتی مانند شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) نیز استفاده شود.  GTIN فقط یک اصطلاح است و هیچ یک از استانداردهای موجود را تحت تاثیر قرار نمی دهد و هیچ نیاز اضافی سخت افزاری را نیز تحت پوشش قرار نمی دهد. برای شرکت های آمریکای شمالی، UPC یک شکل موجود از GTIN است.

کد GTIN - بارکد
کد GTIN  در کجا مورد استفاده قرار می گیرد؟

خانواده ساختار داده های شامل کد GTIN عبارتند از:

GTIN-12 •

GTIN-8 •

GTIN-13 •

GTIN-14•

که در آمریکای شمالی مورد استفاده قرار می گیرند.

آنچه در جهان بطور معمول استفاده می شود بارکد 14 یا 16 رقمی کالا است و در ایران کد 13 رقمی با پیش شماره 626 رایج تر است.

از زمان آغاز به شکل گرفتن موضوعی به نام بارکد بیش از 40 سال میگذرد. برای صدها هزار از ترکیبات مختلف به عنوان پیشوند سازمانی یا شرکت مربوطه، بارکدهای متنوع صادر شده است.  در طی این مدت GS1 به طور مداوم استانداردهای اعداد صادر شده را تغییر داده است، زیرا استانداردهای GS1 توسط صنایع دیگر ادغام شده و شرکت های بیشتری نیاز به پیشوند دارند.

با توجه به محدودیتهای تکنولوژی و برنامه ریزیهای اولیه، در اوایل سال 2000 میلادی، تاریخی ایجاد شد تا خرده فروشان و سازندگان را برای تغییرات همگن در سطح جهانی آماده کند.

گروه سشات در زمینه بارکد و کد GTIN محتوایی تازه برای شما در نظر گرفته است.

ایران کد GTIN  را از کجا تهیه کنیم؟

کد ملی ۱۶ رقمی کالا از سه بخش اصلی تشکیل شده است. بخش اول شامل ۷ رقم ابتدایی از سمت چپ این کد است و نشان‌دهنده جایگاه محصول در ساختار ملی طبقه‌بندی کالا است. در ادامه ۵ رقم میانی کد ملی کالا نشان‌دهنده مشخصات مرجع عرضه‌کننده کالا است. یعنی هر عرضه‌کننده‌ای فارغ از این که خود کالا را تولید کرده باشد یا تنها وارد کننده آن کالا بوده است  باید ضمن مراجعه به نمایندگی‌های ایران‌کد و ارائه مدارک لازم یک کد ۵ رقمی عضویت دریافت نماید. لازم به ذکر است که این ۵ رقم در مورد تمامی محصولات این شرکت مشترک خواهد بود. در نهایت ۴ رقم پایانی نشان‌دهنده یک شماره سریال است که کالا را از سایر محصولات مشابه منحصر می‌سازد.

چه تفاوتی بین کد ۱۳ رقمی GS1 و ایران‌کد ۱۶ رقمی وجود دارد؟

کد ۱۳ رقمی GS1 در واقع کد GTIN کالاست که بر مبنای شناسایی کالا در سیستم بین‌المللیGS1 صادر می‌شود و ایران‌کد نماینده نهاد GS1 در داخل ایران است. این کد برای شناسایی کالای قابل عرضه در فروشگاه‌ها و سیستم‌های عرضه از جمله صادرات استفاده می‌شود و محتوای اطلاعاتی ندارد.کد ۱۶ رقمی ایران‌کد با داشتن سه بخش طبقه‌بندی ملّی کالا، سریال عرضه‌کننده و سریال کالا، علاوه بر کارکردهای کد GS1، جایگاه کالا در طبقه‌بندی ملّی کالا را مشخص می‌کند و برای شناسایی و طبقه‌بندی کالا در فرایندهای زنجیره تأمین از جمله تدارکات و طبقه‌بندی اقلام انبارها، کاربرد گسترده‌ای دارد.

حوزه عملکرد ایران‌کد چه کالاهایی را در بر می‌گیرد؟

دامنه کاربرد ایران‌کد تمام کالاهایی است که در عرصه بازرگانی کشور  معامله می‌شوند. چه کالاهایی که در داخل کشور تولید می‌شوند و چه کالاهایی که به صورت وارداتی وارد کشور می‌شوند. برای دریافت کدملی کالا چه مراحلی را باید طی کنم؟ اگر عضو ایران‌کد هستید، برای دریافت کدملی کالا با نماینده خود تماس بگیرید، و اگر عضو نیستید، نخست در وبسایت متمرکز ic.RESAco.ir ثبت نام کنید و سپس با شماره 021-28421838 تماس بگیرید.