پادکست خوب چیست؟

پادکست خوب چیست؟

در تعریف یک پادکست خوب آمده است : پادکست (به انگلیسی: Podcast) یا پادپخش یا تدوین صوتی انتشار مجموعه‌ای از پرونده‌های رسانه دیجیتال است که توزیع آن در اینترنت با استفاده از فید صورت می‌گیرد، و توسط کاربران معمولاً بر روی یک پخش‌کنندهٔ موسیقی دیجیتال قابل دریافت و پخش است.
اما ایده به وجود آمدن پادکست از کجا و چرا شکل گرفت؟
من فکر می کنم یکی از مهمترین دلایل خلق پادکستها ، نیاز به شنیده شدن و نیاز به شنیدن بود.
محتوا و مفهومی که از طریق حواس دیداری و شنیداری و لامسه به ما منتقل می شود ، می تواند تاثیری عمیق و طولانی مدت را با خود به همراه داشته باشد.
و در این میان، تاثیر ” شنیدن ” بسیار عجیب است. جنین با نخستین حسی که در رحم مادر آشنا می شود ، حس شنوایی است.

او صداها را درک می کند و با موسیقیهای مختلف واکنش نشان می دهد.
یک پادکست خوب نیز با تاثیرگذاری از طریق شنوایی ، یکی از برنامه های محبوب روزگار جدید است که با انواعی از موسیقیها و برانگیختن احساسات ما وارد روح و روانمان می شود.

 

پادکست خوب چیست

محاسن و معایب پادکست خوب

 

کودک بودیم که با نوای لالایی مادرانه به آغوش گرم خواب فرو می رفتیم و با آرامش ساطع شده از نجواهای دل انگیز مادر، خو گرفتن به اصوات دنیا را آموختیم.
لالایی ها نخستین پادکستهای زندگی ما بود.
اکنون ، با حسی آمیخته به خاطرات خوشی که به یاد نمی آوریم اما در کنج روحمان جا خوش کرده اند، پادکستها را خلق کرده ایم برای بازگشت به آسایش روزگار کودکانگی.
اما این فناوری نوین ، معایب و محاسنی هم به همراه خود دارد.
از جمله محاسن آن می توان به

  • سادگی
  • امکان گوش دادن به فایلهای مختلف در شرایط مختلف حتی در هنگام رانندگی
  • همراه شدن با موسیقی مرتبط با متن و مستحکم شدن آن در حافظه
  • تلطیف موضوع آموزشی یا محتوای مربوطه

را نام برد.
اما در صورت پایین بودن سرعت اینترنت یا اختلال در سیگنالهای ارتباطی ممکن است دانلود فایلها به سادگی صورت نگیرد و مخاطب را دچار دلسردی کند.
استفاده از موسیقیهای ناهمگون میتواند موجب تنزل بار معنایی سخنان گوینده شود.
استفاده از سیستم پرسش و پاسخ در پادکست خوب ، راه مناسبی برای ارتباط عمیقتر با شنونده است اما ممکن است برای برخی از مخاطبان چندان دلچسب نباشد.
و در هرحال ، گروه سشات بر این باور است که برای تولید یک محتوای غنی ، توجه همه جانبه و دقیق به تمام جوانب کار ، ضروری می باشد.